Hrníčkový plot

Hmyzí domečky

Nejen v hrníčkách na plotu bydlí všelijaké užitečné breberky. Můžeme jim přichystat bydlení přímo na zahradě v domečcích pro hmyz, tzv. hmyzích hotelích. Přilákáme tím do zahrady užitečný (z pohledu člověka) hmyz, který zdarma poskytuje zahradě cenné služby v podobě opylování ale i biologické ochrany.

Hmyzí domečky a hotely už nejsou žádnou novinkou a dají se dnes už běžně koupit v obchodech pro zahrádkáře nebo hobbymarketech. Je však užitečné se seznámit s tím, kde mají v zahradě stát a z čeho mají být vyrobené, aby opravdu dobře sloužili těm, které do zahrady potřebujeme dostat a ne nevítaným nájemníkům.

Výsledek obrázku pro hmyzí hotel chaloupky

Domečky pro hmyz si můžete také vyrobit sami. Vlastně je to jednoduché, jak radí Helena Vlašínová na stránkách Ekologického institutu Veronica: „Podstata domečků pro hmyz, které jsou pěkným prvkem přírodní zahrad, je nabídnutí dostatečného množství dutin. Můžete využít rozmanitého materiálu, který máte k dispozici ve svém okolí. Ideální jsou stébla rákosu, která nastříháte zahradnickými nůžkami tak, aby kolénka byla cca 10 cm od otvorů. Můžete jako rámek vyrobit bednění se stříškou nebo je prostě naskládat do nějaké trubky, třeba i PET lahve s uříznutým vrškem (umístíte naležato). Otvory by měly být chráněné před deštěm a větrem. Otvory vzniknou i prostým nastrkáním krátkých rovných větviček různých rozměrů do takového prostoru, můžete je i vyvrtat do dřevěného špalíku delším vrtákem (ideální je 10 cm). Pokud vám zbyla ze stavby porocihla – využijte i ji, můžete uplatnit i lepenku, takovou, kde je jedna část jako roleta, stočíte ji do klubíčka a máte otvůrků hned plno.“

 

Užitečné odkazy:

ekologická poradna: https://www.veronica.cz/poradna-v-casopise-veronica?i=388

semináře a exkurze do přírodních zahrad: www.lipka.czwww.chaloupky.cz

video k přírodním zahradám https://youtu.be/j9cw8gbyPCY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *